Znalost

Jaká velikost stroje na pelety na dřevěné štěpky je nejvýnosnější pro výrobu paliva?

 

Přemýšlíte o spuštění linky na výrobu pelet?Pošlete nám svůj kapacitní cíl a surovinu →

„Správná“ velikost stroje na pelety není jen o výkonu v koňských silách-je funkcí dostupnosti surovin, místních nákladů na elektřinu, struktury pracovní síly a vašeho cílového trhu. Malé linky (1–3 t/d) vyhovují místním mikro-podnikům; střední linie (5–15 t/den) vyvažují investice a rozsah; velké řádky (20+ t/d) mají smysl pouze v případě, že jsou již zajištěny vstupní a exportní kanály. Tento článek rozebírá náklady, zisk a provozní kompromisy-pro každou úroveň s modelem návratnosti, do kterého můžete zapojit svá vlastní čísla.

 

Klíčové věci

  • Malé (1–3 t/den):Zařízení s nejnižší vstupní bariérou - odhadem na 50 000–80 000 CNY, napájení 220 V, 1–2 operátoři. Zisk je tažen téměř-nulovými náklady na suroviny z místního zemědělského odpadu.
  • Střední (5–15 t/den):Odhadovaná celková investice 400 000–600 000 CNY včetně pomocných systémů (drtič, sušička, chladič). 380 V napájení, 3–5 pracovníků. Hromadné objednávky z renovace průmyslových kotlů zlepšují cenovou stabilitu.
  • Velké (20+ t/d):Samotné vybavení se odhaduje na více než 800 000 CNY; potřebuje profesionální výrobní prostory, specializovaný dodavatelský řetězec surovin a 10+ zaměstnance. Zisk závisí na exportních trzích a dlouhodobých -dohodách o odběru.
  • Vzorec pro návratnost:Měsíce=Celková investice ÷ (měsíční tuny × čistý zisk na tunu). Než se zavážete, spočítejte čísla s místními náklady.

 

 

1. Rámec pro dimenzování, nejen ceník

 

Výroba dřevěných pelet není -velikost-pro-všechny. Průměr stroje, výkon motoru a konfigurace matrice vyplývají z jedné praktické otázky:kolik tun za den reálně očekáváte, že vyrobíte a prodáte?

Tři široké kapacitní úrovně pokrývají většinu instalací v reálném{0}}světě. Níže uvedené tabulky používají odhady trhu shromážděné od čínských dodavatelů zařízení a průmyslových diskusí z počátku roku 2026. Každý údaj považujte za orientační - a získejte aktuální nabídku pro vaši konkrétní konfiguraci, umístění a surovinu.

 

 

2. Malé-rozsah: 1–3 tuny za den

 

Komu se to hodí

Rodinné dílny, venkovští podnikatelé, zemědělská družstva začínající vedlejší živnost. Hlavní výhodou jeblízkost suroviny: sláma, rýžové slupky, piliny a dřevěné zbytky shromážděné v okruhu 10–20 km za zanedbatelné náklady.

 

Odhadované investiční a provozní parametry

 

Položka Typický rozsah (odhad)
Hlavní peletovací stroj 50 000–80 000 CNY
Doplňkové (malý drtič, třídění, pytlování) 15 000–25 000 CNY
Podlahová plocha 20–40 m² (nádvoří nebo malá kůlna)
Požadavek na napájení 220 V jednofázový-fázový (typický); některé modely vyžadují 380 V - před nákupem potvrdit
Operátoři 1–2
Denní výstup 1–3 t

Všechny údaje jsou odhady trhu (domácí Čína, Q1 2026). Skutečné náklady závisí na značce, konfiguraci, místní přepravě a dovozních clech.

 

Ovladače zisku

 

  • Cena suroviny:Účinně nula, pokud se sláma a piliny sbírají z okolních farem. Toto je největší zisková páka.
  • Cena hotové pelety:Místní prodej na farmy, skleníky a venkovské domácnosti obvykle dosahuje 800–1 000 CNY za tunu (odhad trhu).
  • Čistý zisk na tunu:200–400 CNY po odečtení elektřiny, práce a spotřebního materiálu - v širokém rozsahu podle místních sazeb za energii a ceny práce.

 

Ilustrativní příklad návratnosti (není zárukou):předpokládat celkovou investici 75 000 CNY, výkon 2 t/den, 25 provozních dnů/měsíc, čistý zisk 300 CNY/t. Měsíční čistá částka=2 × 25 × 300=15 000 CNY. Návratnost ≈ 75 000 ÷ 15,000=5 měsíců. Pokud nejsou suroviny zdarma, návratnost se prodlužuje; pokud využití klesne, návratnost se prodlouží. Spusťte svá vlastní čísla.

Omezení

Výrobní kapacita limituje příjmy. Linka 2–3 t/d nemůže obsloužit hromadné průmyslové zakázky a konzistence kvality (vlhkost, životnost) se liší více než u větších, lépe vybavených linek. Tato úroveň si konkuruje blízkostí, nikoli cenou za tunu.

 

 

3. Střední-rozsah: 5–15 tun za den

 

Komu se to hodí

Družstva, malé{0}}až{1}}střední podniky (MSP) a podnikatelé, kteří již ověřili místní poptávku a mohou zajistit suroviny ve velkém. Toto je sladká tečka pro mnoho-prvních vstupujících do průmyslu.

 

Odhadované investiční a provozní parametry

 

Položka Typický rozsah (odhad)
Kompletní výrobní linka (peletizátor, drtič, sušička, chladič, třídič, dopravník, bagr) 400 000–600 000 CNY
Instalace a uvedení do provozu 30 000–50 000 CNY
Podlahová plocha 150–300 m² (vyhrazená dílna)
Požadavek na napájení 380 V třífázový-; celkový instalovaný výkon typicky 55–132 kW
Operátoři 3–5 za směnu
Denní výstup 5–15 t

Odhady založené na čínském domácím trhu; rotační sušička, kladivový mlýn a protiproudový-chladič jsou velké pomocné náklady. Ceny se liší podle značky a úrovně automatizace.

 

Úspory z rozsahu

Přesun z 2 t/d na 10 t/d řezů na-tunu stropu. Větší dávkové sušení snižuje energii na tunu odhadem o 10–20 CNY; Nákup surovin ve velkém může snížit náklady na suroviny o 30–50 CNY/t.

 

Přístup na trh

Při tomto výkonu se můžete ucházet o zakázky na modernizaci průmyslových kotlů (dálkové vytápění, barvení textilu, potravinářský průmysl), kde odběry-objemů stabilizují cenu. Domácí průmyslové-pelety (průměr 6–8 mm, nízký popel) se v Číně obvykle prodávají za 900–1 100 CNY/t, ačkoli regionální rozdíly jsou velké.

 

Ilustrativní návratnost (střední řada):celková investice 500 000 CNY; výkon 10 t/d × 26 dní=260 t/měsíc; čistý zisk 250 CNY/t. Měsíční čistá částka=CNY 65 000. Návratnost ≈ 500 000 ÷ 65 000 ≈ 7,7 měsíce. Při 50% využití se návratnost zdvojnásobí. Využití kapacity je proměnná make-nebo{19}}break -, nestavte linku 10 t/d, pokud můžete zajistit surovinu pouze na 4 t/d.

 

 

4. Velký-rozsah: 20+ tun za den

 

Komu se to hodí

Zavedené továrny s bezpečnými, víceletými{0}}smlouvami o surovinách a exportně{1}}orientovanými prodejními kanály. Toto není začátečnická úroveň.

 

Odhadované investiční a provozní parametry

 

Položka Typický rozsah (odhad)
Kompletní výrobní linka (vysokokapacitní peletizátor, velká rotační sušička, více-stupňové chlazení, automatické pytlování, sběr prachu) 800 000–1 500 CNY,000+
Stavební práce (továrna, sklad surovin, sklad hotových výrobků) Vysoce závislé-na webu; rozpočet samostatně
Požadavek na napájení 380 V třífázový-; celkový instalovaný výkon 200–500+ kW
Operátoři 10+ (výroba, údržba, kontrola kvality, logistika)
Denní výstup 20–40+ t

Velké-řádkové citace jsou specifické pro jednotlivé projekty-. Výše uvedený sortiment pokrývá typickou čínskou-řadu na klíč, s výjimkou stavebních prací.

 

Zisk: jde o smlouvu o odběru

Velké linky nevydělávají peníze na spotovém trhu. Zisk pochází z dlouhodobých-dodávek s elektrárnami na biomasu (domácími) nebo exportními odběrateli (Japonsko, Jižní Korea, EU). Vývozní-pelety mohou dosáhnout výše 1 200 CNY/t, ale cena je spojena s náklady na dodržování předpisů (viz část 5).

 

Při 3 000–5 000 t/rok může dobře-provozovaná velká linka dosáhnout ročního čistého zisku v rozmezí 1,5–2,5 milionu CNY (odhad trhu), ale to předpokládá stabilní cenu suroviny, vysoké využití a uzavřenou smlouvu o odběru. Žádný z těchto tří nemůže být považován za samozřejmost.

 

 

5. Soulad s trhem EU: Co potřebují vývozci vědět

 

Pokud váš obchodní plán předpokládá export do Evropské unie, pravidla se podstatně změnila s RED III - revidovanou směrnicí o obnovitelné energii, přijatou jako nařízení (EU) 2023/2413. Důležité jsou tři věci:

 

  1. Kritéria udržitelnosti a skleníkových plynů jsou povinnápro zařízení Tepelný příkon větší nebo rovný 20 MW (pevná biomasa) a větší nebo rovný 2 MW (paliva z plynné biomasy). Členské státy mohou stanovit přísnější prahové hodnoty.
  2. Certifikace je deklarována třetí-stranou, nikoli společností-.EU uznává dobrovolné programy, jako je ISCC EU a SBP (program udržitelné biomasy), aby prokázaly shodu. Systém ověřuje váš spotřebitelský řetězec od původu suroviny až po místo dovozu.
  3. Na kvalitě záleží zvlášť.ENplus® je dominantní certifikace kvality pelet v Evropě, která zahrnuje ENplus A1 (prémiový, popel menší nebo rovný 0,7 %), A2 a B podle ISO 17225-2. Kupující běžně specifikují ENplus® A1 pro obytné vytápění a A2/B pro průmyslové kotle.

 

RED III je závazná legislativa EU, nikoli dobrovolná značka. Vývozci by měli včas zapojit notifikovaný certifikační orgán -, než stanovení požadavků na auditní stopu pro suroviny na biomasu může trvat měsíce. Nepodepisujte odběrné smlouvy podmíněné certifikáty, které jste dosud nezískali.

Pro informaci, oficiální právní text RED III je zveřejněn na EUR-Lex a schéma ENplus® spravuje Evropská rada pro pelety (enplus-pellets.eu). Dokumentace ISCC EU je k dispozici na adrese iscc-system.org. Tyto zdroje uvádíme v sekci Reference.

 

 

6. Payback Model: Zapojte svá vlastní čísla

 

Žádný publikovaný graf zlomu nemůže odpovídat vašim místním podmínkám. Použijte tento vzorec:

 

Návratnost (měsíce)=Celková investice ÷ (měsíční tuny × čistý zisk na tunu)

Kde:

  • Celková investice= vybavení + instalace + stavební práce + počáteční provozní kapitál
  • Měsíční tuny= denní jmenovitý výkon × provozní dny za měsíc × míra využití kapacity (zřídka 100 %; pro plánování použijte 60–80 %)
  • Čistý zisk na tunu= prodejní cena − (náklady na suroviny + elektřina + práce + spotřební materiál + balení + logistika) za tunu

 

Dva příklady scénářů - doplňte vlastní čísla:

 

Parametr Scénář A (malý) Scénář B (střední)
Jmenovitá kapacita 2 t/d 10 t/d
Op. dny/měsíc 25 26
Využití 80% 70%
Skutečná měsíční produkce 40 t 182 t
Prodejní cena (CNY/t) 900 1,000
Celkové náklady (CNY/t) 600 750
Čistý zisk (CNY/t) 300 250
Měsíční čistý (CNY) 12,000 45,500
Investice (CNY) 75,000 500,000
Návratnost (měsíce) ~6.3 ~11

Všechny ceny jsou ilustrativní tržní odhady. Jediná čísla, na kterých záleží, jsou čísla z vaší vlastní nabídky a místního průzkumu nákladů. Začněte tam.

 

 

7. Struktura nákladů podle kapacitní úrovně

 

Nákladová položka Malé (1–3 t/den) Střední (5–15 t/den) Velké (20+ t/d)
Vybavení (odhad) 50–80 000 CNY 400–600 tisíc CNY 800 000 CNY–1,5 mil. +
Napájení 220 V (asi 380 V) 380 V třífázový- 380 V třífázový-
Instalovaný výkon (celkem) ~15–30 kW ~55–132 kW ~200–500+ kW
Operátoři za směnu 1–2 3–5 10+
Podlahová plocha 20–40 m² 150–300 m² 500–1,000+ m²
Náklady na suroviny/t (odhad) 0–150 CNY 100–250 CNY 150–300 CNY
Náklady na elektřinu/t (odhad) 80–120 CNY 60–90 CNY 50–80 CNY
Cena práce/t (odhad) 50–100 CNY 30–60 CNY 20–40 CNY
Celkové náklady na-tunu (odhad) 130–370 CNY 190–400 CNY 220–420 CNY
Obvyklá prodejní cena (domácí) 800–1 000 CNY 900–1 100 CNY 950–1 200 CNY
Rozsah čistého zisku (CNY/t) 430–870 CNY 500–910 CNY 530–980 CNY

Důležité:Toto jsou referenční odhady, nikoli citace. Náklady na suroviny se pohybují od nuly (vlastní-sběr slámy) po tržní cenu (nakoupené piliny). Ceny elektřiny se liší podle provincie a tarifní třídy. Cena práce závisí na regionu. Rozpětí čistého zisku je široké, protože předpoklady-na straně nákladů jsou široké. Vždy sestavujte nákladový model zdola-s vašimi vlastními údaji.

 

 

8. Jak si vybrat: Kontrolní seznam pro rozhodování

 

Než se obrátíte na dodavatele, odpovězte na těchto pět otázek:

 

  1. Surovina:Jaký druh (tvrdé dřevo/měkké dřevo/sláma/rýžové slupky), jaký obsah vlhkosti při sběru, jaké náklady na tunu, jaký měsíční objem je zaručen?
  2. Moc:Máte na webu 380 V třífázové-? Pokud pouze 220 V, váš strop je zhruba 3–5 t/d.
  3. Kupující:Kdo koupí pelety - místní farmy, průmyslové kotle, elektrárny na biomasu nebo exportní obchodníci? Každý kanál má jiné specifikace kvality, požadavky na objem a platební podmínky.
  4. Osvědčení:Žádá váš kupující o ENplus®, ISCC EU nebo SBP? Pokud ano, počítejte s rozpočtem 6–12 měsíců a značnými náklady na přípravu auditu a průběžnou shodu.
  5. Pracovní kapitál:Dokážete financovat 2–3 měsíce nákupu surovin a provozních nákladů, než přijde první platba od zákazníka?

 

 

FAQ

 

Q1. Jaký je nejmenší ziskový stroj na pelety na dřevní štěpku?

Malý-stroj na pelety produkující 1–3 tuny denně může být ziskový pro rodinné dílny a začínající venkovské podniky, když jsou suroviny (sláma, piliny, zbytky dřeva) dostupné lokálně za nízké nebo nulové náklady. Investice do vybavení základní{4}}úrovně se odhaduje na 50 000–80 000 CNY s 1–2 operátory a napájením 220 V. Ziskové marže do značné míry závisí na místních nákladech na suroviny a prodejní ceně pelet -, pokud musíte nakupovat piliny za tržní ceny, bude ekonomika linky 2 t/d napjatá. Nejprve proveďte místní průzkum nákladů.

 

Q2. Jak dlouho trvá návratnost investice do výrobní linky na střední pelety?

Na základě linky 10 t/d s odhadovaným čistým ziskem 200–400 CNY na tunu a měsíční produkcí ~250–300 tun je odhadovaná doba návratnosti přibližně 10–18 měsíců. Skutečná návratnost závisí na nákladech na suroviny, prodejní ceně, využití kapacity (reálné{8}}sazby ve světě jsou často 50–70 %, nikoli 100 %) a místních sazbách za elektřinu. Použijte vzorec pro návratnost v části 6 se svými vlastními čísly.

 

Q3. Potřebuji speciální certifikaci pro vývoz dřevěných pelet do EU?

Ano. Směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie (RED III, Nařízení (EU) 2023/2413) ukládá povinná kritéria udržitelnosti pro pevnou biomasu využívanou k výrobě energie. Vývozci obvykle potřebují certifikaci-třetí stranou prostřednictvím uznávaných systémů, jako je ENplus® (kvalita podle ISO 17225-2) a ISCC EU nebo SBP (udržitelnost a úspory skleníkových plynů). Požadavky závisí na velikosti závodu, původu surovin a konečném{10}}použití. Před uzavřením vývozních smluv vždy ověřte aktuální požadavky u notifikovaného certifikačního orgánu. Oficiální text RED III je na EUR-Lexu; Informace ENplus® jsou na enplus{13}}pellets.eu; Dokumentace ISCC EU je na iscc-system.org.

 

Reference

  1. ISO 17225-2:2021 - Pevná biopaliva - Specifikace a třídy paliv – Část 2: Tříděné dřevěné pelety. https://www.iso.org/standard/76088.html (zveřejněno 2021)
  2. ENplus® schéma certifikace dřevěných pelet. Evropská rada pro pelety. https://enplus-pellets.eu/ (vstup 2026-08-06)
  3. Nařízení (EU) 2023/2413 (RED III) -, kterým se mění směrnice (EU) 2018/2001 o podpoře energie z obnovitelných zdrojů. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=OJ:L_202302413 (Úř. věst. L, 2023/2413, 31.10.2023)
  4. Certifikace EU ISCC - Mezinárodní certifikace udržitelnosti a uhlíku. https://iscc-system.org/certification/certification-schemes/iscc-eu/ (vstup 2026-08-06)
  5. Program udržitelné biomasy (SBP) - Dokumenty EU RED III. https://sbp-cert.org/eu-rediii-documents/ (přístup 2026-08-06)
  6. Všechny výše uvedené normy a regulační odkazy byly ověřeny s oficiálními zdroji k datu publikace. Údaje o investicích a odhady zisku jsou tržní-indikativní a neměly by být považovány za nabídky nebo záruky.

 

Jste připraveni postavit svou výrobní linku na pelety?

Sdělte nám svůj cílový denní výkon, typ suroviny a cílový trh -, my vám do 24 hodin připravíme konfiguraci a cenovou nabídku.

 

Odeslat dotaz

 

Nebo emailwood@mikimz.com· WhatsApp+86 136 7305 0773

 

Mohlo by se Vám také líbit

Odeslat dotaz